wtorek, 18 styczeń 2022 10:35

Styczniowe DKK

12 stycznia po raz pierwszy w nowym roku spotkały się członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Powiatowo – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie.
Tematem dyskusji była książka Kamila Janickiego – Damy polskiego imperium.
Z internetowej recenzji książki możemy dowiedzieć się, że: „Święte królowe, które pokochały władzę. Gdy zabrakło dynastii, tylko one mogły zapewnić Polsce przyszłość. Kontynent pustoszony zarazą, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. Czasy naznaczone upadkiem najpotężniejszych rodów. Epoka potrzebująca prawdziwych bohaterek. Kobiet zdolnych położyć podwaliny nowego polskiego imperium. Bez Jadwigi nie byłoby królestwa. Gdy męża wygnano z kraju, to na jej barki spadła walka o przetrwanie dynastii. Gdy zaś wróg stanął u bram Wawelu, ona osobiście dowodziła ostatnim bastionem Piastów. Elżbieta nie zasłaniała się żadnym mężczyzną. Straciła dłoń, broniąc rodziny przed atakiem oszalałego zamachowca. A gdy jej brat umarł, to ona stała się ostatnią nadzieją królestwa. I jedyną w historii Polski kobietą, która nikomu nie oddała choćby krztyny swej władzy. Jadwiga Andegaweńska po prababce odziedziczyła nie tylko imię, ale też hart ducha. Zrobiono z niej króla, licząc, że będzie bezwolną marionetką. Ale to ona utorowała drogę do polskiej potęgi. Pokora, pobożność i nieposkromiona ambicja. Przełomowy moment dziejów. I wybitne damy, bez których nie byłoby Rzeczpospolitej Obojga Narodów.”
W naszej ocenie książka opisuje postacie niezwykłych kobiet w historii Polski późnego średniowiecza, w sposób którego nie poznaliśmy na lekcjach historii. Poznajemy Elżbietę, królową Węgier, jej matkę Jadwigę Kaliską, żonę Władysława Łokietka, oraz naszą królową -Jadwigę Andewageńską. Nie jest to praca naukowa, choć autor szczegółowo rysuje życiorysy postaci, opiera się na źródłach i nie sposób odmówić mu zasobu wiedzy. Książka wymaga od nas pełnego skupienia i dokładności podczas czytania co ułatwia przyswojenie zawiłości historycznych. Jednocześnie ciekawi i pobudza do dalszego czytania. Polecamy szczególnie osobom, które kochają historię

Czytany 338 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 grudzień 2022 14:34

19-04-24