czwartek, 15 listopad 2018 12:56

Z Legendą w bibliotece

W związku ze 100-leciem niepodległości Powiatowo-Miejska Biblioteka w Żurominie zaprosiła dzieci na bajkę opartą na znanej legendzie Or-Ota pod tytułem „Złota kaczka” Przedstawienie przygotował Teatr Lalek Czarodziej z Warszawy.

Dzieci wspaniale reagowały na postacie, włączały się do wspólnej gry razem z aktorami. Wspaniała scenografia i piękne estetyczne lalki i kostiumy zachwyciły zarówno młodych widzów jak również dorosłych. Akcja bajki dzieje się w XVI-to wiecznej Warszawie, na Starym Mieście. Mały Janek dowiaduje się od biednego dziadka, że w lochach Zamku Ostrogskich ukryte są wielkie skarby. Należą one do złej Królowej, a pilnuje ich Bazyliszek wraz ze straszkami. Postanawia iść do lochów i zdobyć skarby. Dostaje od dziadka zaczarowane lusterko i uczy się zaklęcia, które pomoże mu uniknąć niebezpieczeństwa. Pokonuje Bazyliszka i po wielu przygodach, dociera do Królowej, która daje mu kiesę z dukatami, nie może on jednak podzielić się nimi i wszystkie musi wydać tylko na siebie. Jeśli wyda te dukaty zgodnie z wolą Królowej, otrzyma wszystkie jej skarby. Gdy pozostał mu już tylko jeden dukat do wydania, spotyka biednego dziadka. Lituje się nad nim i daje ostatniego dukata. Za to, Królowa odbiera mu wszystko to co do tej pory miał i nie otrzymuje już jej skarbów. Ale Janek nie przejmuje się tym bo dla niego ważniejsze jest, to że mógł pomóc dziadkowi, który był głodny. Bohater naszej bajki pokazuje dzieciom, że nie bogactwo liczy się w życiu. Trzeba być wrażliwym na krzywdę innych i należy im pomagać.

Zapraszamy na kolejne spotkania w bibliotece!