Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/polecaneme/www/biblioteka-zuromin.pl/components/com_k2/models/item.php on line 763
poniedziałek, 11 czerwiec 2018 11:32

NOC BIBLIOTEK

NOC BIBLIOTEK

9 czerwca 2018 r. w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie odbyła się po raz drugi NOC BIBLIOTEK . Uczestnikami  akcji byli harcerze i zuchy  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie wraz z druhnami  Tamarą Grześkiewicz i Patrycją Grześkiewicz . Tegoroczne hasło ogólnopolskiej akcji:   RzeczpospoCzyta,   nawiązywało do obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości .
Gość  biblioteki Pan Adam Ejnik, nauczyciel i pasjonat historii  przygotował  prelekcję  związaną z historią  Żuromina i okolic  w czasie  zaborów i   po odzyskaniu przez Polskę niepodległości .

Były zagadki  i zadania tematyczne , a uczestnicy bardzo aktywnie włączyli się  do zabawy.
Następnie  obejrzano  film  familijny  w reżyserii Marty Karwowskiej „Tarapaty”.
Bohaterką filmu jest dwunastoletnia Julka. To nie był dla niej łatwy rok szkolny. W dodatku przestała wierzyć w przyjaźń, bo do tej pory  zawsze ktoś  ją zawodził.  Dziewczynka  ma lecieć  do rodziców do Kanady  , jednak  okazuje się ,że  rodzina zapomniała  o bilecie na samolot.  Rozczarowana  Julka musi zamieszkać  w Warszawie u swojej ciotki, która traktuje ją jak powietrze. Na szczęście poznaje Olka –swojego rówieśnika. Pewnego dnia  do mieszkania ciotki włamują się złodzieje  , a z domu  giną drogocenne przedmioty. Julka i Olek podejmują  śledztwo . W filmie poznajemy też  autentyczną  historię  o tym,  jak w  1948 roku Pablo Picasso namalował warszawską Syrenkę  w jednej z kamienic . Kiedy malarz przyjechał  do Polski na Kongres Intelektualistów  , zatrzymał się w Warszawie  i odwiedził  kamienicę zaprojektowaną przez awangardowych  architektów – Helenę  i Szymona Syrkusów .Kiedy kobieta poprosiła go o  podpis  , ten wziął  do ręki węgiel  i namalował na ścianie Syrenkę  z robotniczym młotem w dłoni . Dziś obraz znajduje się  przy ul. Sitnika 4/8 .Ta historia stała się  częścią intrygi  „Tarapatów”.
http://kultura.gazeta.pl/
Po projekcji filmu zaczęły się gry i zabawy związane z historią opowiedzianą w „Tarapatach” .  Jak na bibliotekę przystało nie mogło zabraknąć  lektury . W świat fantazy  wprowadziła  uczestników książka Zofii Staneckiej  pod tytułem „Gdy pada deszcz – w jaskini goblinów”.
Na koniec  były wspólne zdjęcia i pamiątkowe dyplomy .
                    Zapraszamy na kolejną noc  bibliotek za rok!
   

Czytany 609 razy

Kalendarium

Czerwiec   2020
P W Ś CZ P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Moja Mała Ojczyzna

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Statystyki

Dzisiaj:60
Wczoraj:132
W tygodniu:717
W miesiącu:717
Ogólnie:391602

Kto jest online

3
Online

05-06-20