wtorek, 03 październik 2023 12:27

Wrześniowe DKK

6 września 2023 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Tematem dyskusji była książka Victorii Mas – Ball szalonych kobiet. Książka ta według internetowej recenzji jest to: "Podróż do czasów, w których niemal każdą kobietę można było uznać za szaloną.

Jest rok 1885, Paryż, połowa Wielkiego Postu. Oto wyjątkowe doroczne wydarzenie. Śmietanka towarzyska i pacjentki szpitala psychiatrycznego Salpêtrière spotykają się na wielkiej maskaradzie. W parach i korowodach tańczą do melodii walców i polek. Wszystko to pod batutą neurologa Jeana-Martina Charcota, gwiazdy francuskiej medycyny, od lat kierującego szpitalem. Szpitalem, w którym diagnozy stawiają wyłącznie mężczyźni, a który kobiety uważają za przedsionek piekła.
Wśród pacjentek szpitala jest Louise, osierocona przez rodziców czternastolatka. Pewnego dnia wujek rzucił ją na łóżko i nie zważając na protesty, rozerwał jej spódnicę. Po kilku atakach paniki dziewczyna trafiła do szpitala jako histeryczka. Dołącza do niej także Eugénie, która jest całkowicie zdrowa poza jedną „przypadłością” – widzi duchy zmarłych. Do szpitala zaciągnął ją siłą ojciec, gdy nieopatrznie przyznała się do swoich zdolności spirytystycznych.
Jedynym sposobem, aby wydostać się z Salpêtrière, jest nakłonienie do pomocy oddziałowej pielęgniarek – Geneviève. Bal kostiumowy to niepowtarzalna okazja do ucieczki, jednak aby spełnić marzenia Eugénie o wolności, oddziałowa będzie musiała złamać wszelkie zasady.”
Książka bardzo emocjonalna, ciekawa i pełna wzruszeń. Dla nas była wspaniałym tematem do dyskusji o postrzeganiu kobiet w ówczesnym świecie. Była polem do zadawania pytań na temat ludzkiej moralności i uczuć jak również rozwoju światowej psychiatrii. Bardzo ciekawa książka serdecznie polecamy. Książka dostępna w naszej bibliotece!
Polecamy serdecznie wszystkim czytelnikom dobrej literatury, nawet tym którzy oglądali już film pod tym samym tytułem.
*Osoby, których wizerunek został opublikowany na zdjęciach znajdujących się w galerii mogą wyrazić wolę ich usunięcia drogą mailową lub zgłaszając osobiście w siedzibie biblioteki.

Czytany 162 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 październik 2023 12:43

Maj   2024