Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/polecaneme/www/biblioteka-zuromin.pl/components/com_k2/models/item.php on line 763
środa, 05 kwiecień 2023 14:23

Kwietniowe DKK

Kwietniowe DKK

5 kwietnia spotkały się czytelniczki należące do Dyskusyjnego Klubu Książki. Jak co miesiąc było to nowe spotkanie i nowa książka o której po przeczytaniu dyskutowaliśmy. Tym razem tematem dyskusji była książka Isabele Allende – Długi płatek morza. Najtrafniej opisze książkę internetowa recenzja z portalu lubimy czytać... „ Historia obejmująca dziesięciolecia i przemierzająca kontynenty, podążającą za dwojgiem ludzi, którzy uciekają przed wojną w poszukiwaniu nowego domu”.


Hiszpania, styczeń 1939 roku. Krwawą wojnę domową kończy zwycięstwo generała Franco. Zaczyna się Wielka Ewakuacja: do granicy francuskiej przez Pireneje dociera blisko pół miliona republikańskich uchodźców. Wśród nich jest Roser, ciężarna młoda wdowa, której życie nieodwracalnie splata się z życiem Victora Dalmau, lekarza wojskowego i brata jej zmarłej miłości. Aby przetrwać, muszą zjednoczyć się w małżeństwie, którego żadne z nich nie chce.
Przejęty losem hiszpańskich wygnańców poeta Pablo Neruda przekonuje chilijskiego prezydenta, by Chile – „długi płatek morza i wina i śniegu”, jak nazwał swój kraj w jednym z wierszy – stało się dla emigrantów nową ojczyzną.
Roser i Victor zaczynają od nowa. Będą musieli stawić czoło niejednej próbie, mimo to znajdą nie tylko radość, ale i przyjaciół – i to w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach.
Isabel Allende wraca do wspomnień, zainspirowana światowym kryzysem uchodźczym, i przypomina, że Pablo Neruda po latach uznał swoją pomoc hiszpańskim uchodźcom za swój najlepszy poemat, który przetrwa, choćby krytyka przekreśliła całą jego poezję.
Naszym czytelniczkom książka podobała się bardzo , wywołała ożywioną dyskusję na temat tego co może nas spotkać w życiu, małżeństwie i przyjaźni. Pokazała również na przykładzie głównych bohaterów na ile związek partnerski – bez miłości – potrafi być tolerancyjny. Książka warta polecenia jak i pozostałe książki Isabele Allende. Zatem polecamy!
*Osoby, których wizerunek został opublikowany na zdjęciach znajdujących się w galerii mogą wyrazić wolę ich usunięcia drogą mailową lub zgłaszając osobiście w siedzibie biblioteki

Czytany 202 razy

Kalendarium

Październik   2023
P W Ś CZ P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Moja Mała Ojczyzna

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Statystyki

Dzisiaj:247
Wczoraj:466
W tygodniu:713
W miesiącu:1090
Ogólnie:258686

Kto jest online

2
Online

03-10-23