Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/polecaneme/www/biblioteka-zuromin.pl/components/com_k2/models/item.php on line 763
poniedziałek, 03 październik 2022 12:02

Sierpniowe DKK

3 sierpnia 2022 roku odbyło się ostatnie wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Tematem naszej dyskusji była książka Soni Faleiro – „Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach”.
W naszym Klubie Dyskusyjnym była to kolejna książka związana z tematem Indii, dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę, że Indie to nie tylko Bollywood, wszechogarniająca wilgoć, wymieszana z upałami, czy ostre curry – dla niejednego reprezentanta zachodniej cywilizacji, przyprawa oddzielająca wytrawnych smakoszy ostrych dań od niedzielnych konsumentów. Czytając książkę możemy przekonać się, że jednym z głównych problemów drugiego najliczniejszego kraju kuli ziemskiej, są notoryczne przestępstwa na tle seksualnym wobec młodych kobiet. Jedna z internetowych recenzji, którą możemy w całości przeczytać na https://www.kulturatka.pl/.../zaginione-dziewczyny.../ w bardzo ciekawy sposób kreśli nam tematykę tego problemu społecznego. Czytamy w niej miedzy innymi:
„…Aby dotrzeć do widza/czytelnika z pozornie globalnym problemem, a jednocześnie hermetycznym, związany z obyczajowością Indii, twórcy najczęściej muszą obtaczać opowiadane historie w znane gatunki, zarówno literackie, jak i filmowe. Tym samym Porządne dziewczyny, choć zakorzenione w głębokich tradycjach reportażu, niosą za sobą elementy intrygi, znane z detektywistycznych powieści. Jednocześnie stają się czymś więcej niż szukaniem odpowiedzi na pytanie: kto zabił?...”
Czy warto czytać ten reportaż ?... Warto, ponieważ pozwoli nam poszerzyć nasze horyzonty myślowe i kulturowe.Książka trudna w odbiorze ale bardzo ciekawa. Polecamy ! ?

Grudzień   2022
P W Ś CZ P S N