kwiecień 2018

Zaproszenie PDF Drukuj Email
środa, 11 kwietnia 2018 10:41

Akademia Niepodległości - ZAPROSZENIE

Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna w Żurominie  w ramach  współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej  będzie prowadziła cykl wykładów  pod hasłem  „Akademia Niepodległości„ skierowany do uczniów  klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie .

Inauguracyjny wykład  odbędzie się  w dniu 16 kwietnia 2018 r. o godz. 11.00  w Liceum Ogólnokształcącym . Prelegentem będzie dr Dariusz Gałaszewski  z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie .

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. W ciągu roku odbędzie się pięć spotkań. Każdy rok akademicki będzie się  zakończył wręczeniem dyplomów oraz wpisem do specjalnie przygotowanego indeksu.

Cykl wykładów został zapoczątkowany 11 grudnia 2017. W uroczystej inauguracji Akademii Niepodległości w Działdowie wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który wygłosił wykład „Polski wiek XIX – wiek powstań”.

Prezes IPN rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia idei Akademii Niepodległości. Podkreślił, że IPN odpowiada w ten sposób na „głód historii”, a także wyraził nadzieję, że kolejne prelekcje będą dla jej uczestników intelektualną przygodą.

Akademia Niepodległości  odbywa się  pod Honorowym  patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy .