styczeń 2018

czwartek, 18.01.2018

"Wielcy Polacy na Kresach" PDF Drukuj Email
czwartek, 04 stycznia 2018 13:11

3 stycznia 2018 roku gościliśmy w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej Panią Katarzynę Węglicką.

Rodem z Mławy, sercem kresowianka. Mieszka w Warszawie. Skończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie, Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest doktorantką w dziedzinie historii sztuki (ikonografia i rezydencje na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego) w Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo pracuje jako tłumacz (angielski, francuski, rosyjski). Współpracuje jako tłumacz (rosyjski, ukraiński, białoruski i litewski) z organizacjami zajmującymi się Kresami Wschodnimi dawnej RP. Od wielu lat przemierza ziemie kresowe, dziś zapomniane i mało znane, w poszukiwaniu pamiątek przeszłości, zapomnianych zabytków, pięknych krajobrazów, a zwłaszcza ciekawych ludzi kultywujących tradycje polskości. Urodę Kresów utrwala obiektywem aparatu fotograficznego i piórem. W swoich zbiorach posiada ponad 65 tys. zdjęć z Kresów. Pisze artykuły naukowe i popularno-naukowe dotyczące zabytków dawnych Kresów Wschodnich, opowiada o Kresach w audycjach radiowych. Wydała jedenaście książek, bogato ilustrowanych własnymi zdjęciami, opowiadającymi o historii, sztuce i ludziach dawnych Kresów. Zajmuje się też sztuką i literaturą Warmii i Mazur oraz rosyjską. Od lat zbiera materiały dokumentujące polskie ślady w Rosji, a także Szwajcarii, Francji i Włoszech.

Tym razem wykład poświęcony był tematowi „Wielcy Polacy na Kresach” i skierowany był do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żurominie. Pani Katarzyna opowiadała nam o znaczących postaciach w kulturze polskiej, które pochodziły lub zamieszkiwały Kresy, w sposób bardzo ciekawy. Wykład był tak zajmujący, że chciałoby się aby trwał i trwał. Dziękujemy!